Kako smo izloženi vremenu ozbiljnog i jakog marketinga, ubeđeni smo da nam je potreban ogroman broj suplemenata. Za sada bih se osvrnuo na magnezijum – Šta je magnezijum, čemu služi, i koliko nam je zaista potrebno (i iz kojih izvora)?
Uloga magnezijuma
Magnezijum je najzastupljeniji mineral pronađen u ljudskim ćelijama, čineći ga jednim od najbitnijih minerala. U skladu sa tim, magnezijum ima značajnu ulogu u proizvodnji i rastu ćelija, i kao takav, uključen je u stotine enzimskih procesa kod čoveka. Koliko puta ste čuli od nekoga imam grčeve, teško zaspem, pritisak mi zna biti visok?
Ovde bih izdvojio par bitnijih i značajnijih uloga magnezijuma:
- proizvodnja ATP energije u našim ćelijama,
- aktivacija proteinske sinteze i analize
- proizvodnja DNK
- prenos nervnih impulsa
- relaksacija svih mišića (kako mišića pokretača, tako i srca)
- regulacija temperature tela
- transport energije i kiseonika u telu
Do sada vam je jasno koliko je zapravo magnezijum bitan. Iako se možemo složiti da se često susrećemo sa prenaglašenim pričama o važnosti određenih suplemenata, magnezijum igra zaista bitnu ulogu za naše telo. Tim bih i skrenuo i pažnju i oprez na neke od simptoma i uzroka nedostatka magnezijuma:
Uzroci:
- preteran unos gaziranih pića (samim tim veliki unos fosfata, i lošija apsorpcija magnezijuma)
- preteran unos prostog šećera (pospešuje izbacivanje magnezijuma iz tela)
- stres
- kofein (u preteranim količinama)
- diuretici, lekovi za cirkulaciju, itd.
- preteran unos alkohola
- preteran unos kalcijuma (o ovome će biti više reči posle)
Simptomi:
- aksioznost,
- periodi hiperaktivnosti,
- teškoće u uspavljivanju,
- površan i kratak san
- grčevi u mišićima
- bolovi u mišićima
- nevoljni trzaji mišića lica
- „igranja“ oka ili nevoljni pokreti očnih jabučica
Ovde bih se još pozabavio i gore spomenutim odnosom magnezijuma i kalcijuma:
Naime, povećanje kalcijuma će štetno uticati na enzime čija aktivnost zavisi od dovoljnih količina magnezijuma. Ako previše kalcijuma bude prisutno u telu, javiće se problemi u deobi, rastu, i metabolizmu ćelija, kao i ćelijskom tkivu. Sa druge strane, magnezijum rastvara kalcijum u organizmu, pa se preporučuje unos ova dva minerala u odnosu 2:1 (1000 mg kalcijum : 500mg magnezijum).
Izvori u hrani (10)
- semenke bundeve
- badem
- orah
- susam
- integralni pirinač
- pasulj
- brokoli
- spanać
- blitva
- banana
Kada pogledamo izvore koji su najbogatiji magnezijumom i koliko ih često jedemo, jasno nam je zašto imamo dosta slučajeva sa deficitom ovog minerala.
Oblici i količina
Magnezijum možemo naći u raznim oblicima, međutim ovde, i kod svih oblika minerala, moramo postaviti pitanja: kakva je apsorpcija, i iskoristivost oblika minerala koji nam se pruža?
Pa tako, “najgori” oblik magnezijuma bi bio magnezijum oksid, dok se preporučuje unos magnezijum citrata, glicinata, i orotata, čija je apsorpcija i iskoristivost daleko najbolja. Iz ličnog iskustva bih preporučio glicinat.
Ono što je nezgodna okolnost jeste da retko možemo naći ove najkvalitetnije izvore magnezijuma kod nas na tržištu, pa vas upućujem na strani sajt iherb.com , gde možete naći zaista razne izvore kako magnezijuma, tako i drugih minerala, i suplemenata.
Što se tiče same količine, sve između nekih 200 i 600mg magnezijuma bi bilo sasvim dovoljno za neki optimalan dnevni unos (naravno, opet, obazirući se na ove kvalitetnije izvore).
Da li je magnezijum zapravo vredan kupovine?
Dakle neka poenta i suma priče bi sigurno bila da ne bi smeli da zanemarujemo unos magnezijuma za naše telo. Međutim, malo ću proširiti priču, pa ću reći da ne bi smeli da zanemarite unos nijednog nutrijenta.